LEKA Battle tulee entistä isompana

LEKA Battle järjestettiin syksyllä 2015 ensimmäistä kertaa. Peli oli hyvätunnelmainen paikalliskamppailu Liiga-Sampoa vastaan. Pelin ennakkoon myydyt lipputuotot menivät paikallisille junioriseuroille.

| 11.08.2016 - LEKA Volley viestintä / VH
Tapahtuman tavoitteena oli:
  1. Kerätä varoja juniorijoukkueille yli lajirajojen.  
  2. Saada paljon yleisöä paikalle ja sitä myötä tarjota huikea kokemus faneille.
  3. Saada lajille ja LEKA Volleylle positiivista näkyvyyttä.

Ensimmäinen LEKA Battle onnistui yli odotusten

  • Paikalliset seurat saivat kerättyä vajaa 20 000 € yhteensä lipunmyynnillä.
  • Paikalla oli seuraamassa lähes 3000 katsojaa, mikä on Mestaruusliigan runkosarjan katsojaennätys.
  • Tapahtuma sai tunnustusta: ”Savolainen liikuntateko”- palkinnon myönsi Pohjois-Savon liikunta ja ”Vuoden lentopalloilmiö”- palkinnon myönsi Lentopalloliitto.
  • Tapahtumaa on benchmarkannut muut lentopalloseurat ja ainakin Lentopalloseura Etta järjestää vastaavan tapahtuman tulevalla kaudella.
leka battle

LEKA Battle 2016 haluaa tavoittaa 10 000 katsojaa

LEKA Battle järjestetään 5.11.2016 jälleen Kuopio-hallissa. Ottelussa ovat jälleen vastakkain ratkomassa savolaisten paremmuutta LEKA Volley ja Liiga-Sampo. Tavoitteena on saada huimat 10 000 katsojaa seuraamaan peliä. LEKA Battle haluaa rikkoa taas runkosarjan katsojaennätyksen. ”Odotamme 4000 katsojaa paikan päälle”, kertoo seuran myyntipäällikkö Kai Ranta-Pere. ”Pidämme myös hyväntekeväisyys-huutokaupan”, jatkaa Ranta-Pere.

Peli näytetään suorana lähetyksenä KepitTV:n kautta. Tavoitteena on saada valtakunnallisesti 6000 katsojaa seuraamaan peliä. ”Lahjoitamme 50 % KepitTV:n kautta tulleista varoista Lentopalloliiton nuorten maajoukkuetoimintaan”, kertoo seuran puheenjohtaja Ilkka Sammelvuo. ”Haluamme kehittää joka vuosi LEKA Battlea isommaksi tapahtumaksi”.

LEKA Battle 2016 tavoitteena:
  1. Saada tapahtumalle 10 000 katsojaa, joista paikan päällä 4000 ja 6000 KepitTV:n kautta.
  2. Kerätä 50 000 € junioriseuroille sekä nuorten maajoukkuetoimintaan.
  3. Järjestää faneille ja katsojille huikea tapahtuma!

leka battle

Lisätietoja:
Saku Määttä, saku.maatta@lekavolley.fi
Kai Ranta-Pere, kai.ranta-pere@lekavolley.fi
 

Tapahtumakumppanit

leka battle tapahtumakumppanitUutisarkisto